Współczesność stawia przed każdym z nas nowe wyzwania, ale równocześnie dostarcza nam coraz więcej możliwości i innowacyjnych rozwiązań. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, iż życie w obecnych czasach ułatwia nam codzienne funkcjonowanie na wielu płaszczyznach, w tym też w obszarze edukacyjnym. Niewątpliwie wpływ na to miał rozwój szeroko pojętej technologii i elektroniki, które to stały się codziennością wielu uczniów – zarówno w kwestii spędzania wolnego czasu jak i nauki. Czym jest współcześnie rozumiana edukacja domowa, jakie są jej wady i zalety, a także jaką rolę odgrywa tu coraz bardziej popularny e-learning? Warto zagłębić się w tym temacie.
E-learning – ogniwo współczesnej edukacji
Pod pojęciem e-learningu kryje się innowacyjna nauka, która jest odpowiedzią na współczesność. Proces edukacyjny odbywa się na odległość (zdalnie), przy wykorzystaniu nowoczesnych technik informatycznych oraz nośników elektronicznych (komputery, laptopy, tablety czy smartfony), co oznacza, że może być on traktowany jako nowatorski odpowiednik edukacji domowej.
Ciekawostka: Edukacja domowa swoimi korzeniami sięga dawnych czasów, gdy nauka jeszcze nie była dostępna dla każdego – z tego przywileju korzystali tylko najbogatsi. Taka forma została z biegiem czasu w znacznym stopniu zastąpiona edukacją systemową i szkolnictwem publicznym, jednak nie odeszła ona w zapomnienie. Współczesnym odpowiednikiem nauczania domowego jest Szkoła w Chmurze. Warto jednak wiedzieć, że pojęcie to ewoluowało i nie ogranicza się już tylko do indywidualnego toku nauczania z miejsca zamieszkania, ale bywa także stosowane w odniesieniu do dokształcających działań edukacyjnych podejmowanych z domu, będących uzupełnieniem dla tradycyjnego wymiaru edukacji.
System oświaty w swoim obecnym kształcie bywa zmorą nie tylko uczniów, ale również ich rodziców – przeładowany program, długie godziny spędzane w szkole, masa materiału do opracowania, stosy zadań domowych czy kilka obszernych sprawdzianów w tygodniu to codzienność wielu młodych ludzi. Edukacja domowa pod postacią e-learningu umożliwia pogodzenie szkolnego obowiązku z realizacją dodatkowych zajęć – zarówno tych doszkalających jak i rozwijających pasje oraz zainteresowania. Nauka z domu może przybierać różne formy:
- platformy e-learningowe – zdalne, najczęściej certyfikowane kursy, które zawierają w sobie treści poszczególnych lekcji wraz z ich omówieniem i ćwiczeniami praktycznymi. Nastawione są one na indywidualną pracę kursanta, a dostęp do nich zazwyczaj jest nieograniczony, więc można dostosować częstotliwość nauki do swojego trybu życia;
- korepetycje/dodatkowe zajęcia online – spotkania ucznia z nauczycielem, które odbywają się o ustalonych wcześniej porach za pośrednictwem platform komunikacyjnych (Skype, MS Teams, Zoom…). W tym przypadku ważne jest zaangażowanie obu stron, które biorą czynny udział w spotkaniu;
- webinaria – spotkania z prezenterami, którzy omawiają dane zagadnienie i zachęcają do dyskusji; uczestnicy spotkania mogą, ale nie muszą się podczas niego czynnie udzielać.
Tradycja kontra nowoczesność – wady i zalety e-learningu
E-learning – jak wszystko inne – ma swoje wady i zalety. Czy warto zdecydować się na tę formę nauki w domu? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto zapoznać się z zestawieniem wszystkich za i przeciw.
- Drugie oblicze elektroniki
Faktem jest, iż nauka w formie e-learningu to kolejne godziny spędzone przed ekranem komputera lub smartfona. Warto jednak zastanowić się, czy w dzisiejszych scyfryzowanych czasach możliwe jest, aby młodzież zrezygnowała z korzystania z urządzeń elektronicznych? Nie wydaje się być to realne, ale można spojrzeć na drugą stronę medalu i potraktować elektronikę nie tylko jako źródło rozrywki, ale także świetną skarbnicę wiedzy i narzędzi umożliwiających samorozwój i kształcenie.
- Kontakt z innymi
Nauczania domowego w postaci zajęć zdalnych czy pracy online wielu z nas doświadczyło podczas pandemii koronawirusa – wtedy właśnie można było dobitnie odczuć brak bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Było to trudne do zniesienia szczególnie dlatego, że ograniczone kontakty towarzyszyły nam nie tylko w sferze pracy czy nauki, ale także w sferze prywatnej – po prostu brakowało nam ludzi. Czy e-learning byłby takim samym doświadczeniem? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie NIE! Jest on współczesną alternatywą dla wszelkiego rodzaju zajęć dodatkowych – nie zastępuje nam stacjonarnej nauki wśród rówieśników, a jedynie umożliwia samorozwój w komfortowych warunkach zacisza domowego.
- Czas to pieniądz
Czas i pieniądze to kwestie, od których zależy większośc podejmowanych przez nas decyzji. Niemal wszystkie zajęcia dodatkowe są płatne i podobnie będzie z różnymi platformami e-learningowymi czy zajęciami online, natomiast decydując się na naukę z domu rezygnujemy z ponoszenia kosztów związanych z dotarciem na zajęcia. Z tą kwestią wiąże się oszczędność nie tylko finansowa, ale także czasowa – korzystając ze zdalnego nauczania nie trzeba spędzać kolejnych godzin poza domem i obawiać się, że z powodu gorszej pogody czy problemów drogowych nie uda nam się dotrzeć na czas. W związku z tym zmniejsza się stres, czemu dodatkowo sprzyja komfort odbywania zajęć z własnego domu: wygoda, brak dress code’u, możliwość częstszych przerw i zaspokajania potrzeb fizjologicznych. Dodatkowo wiele współczesnych platform e-learningowych oferuje pełen dostęp do kursów bez konieczności umawiania się na konkretną godzinę lekcji z nauczycielem – można więc uczyć się wtedy, kiedy ma się na to czas, ochotę, a przede wszystkim siłę. Jest to zatem korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o samokształcenie przy jednoczesnym odpoczynku od nadmiaru codziennych obowiązków. Brzmi nierealnie? Z e-learningiem jest to możliwe!
- Różnorodność dla każdego
W e-learningu, podobnie jak w przypadku stacjonarnych lekcji dodatkowych, to uczeń decyduje, jaką ścieżkę samorozwoju chce wybrać, na jakie zajęcia uczęszczać. E-learningowe platformy edukacyjne zyskują tutaj przede wszystkim przez szeroki wachlarz zajęć i tematów kursów, które często nie są dostępne stacjonarnie w mniejszych miastach. Uczniowie, decydując się na naukę z domu, mogą się na dowolne zajęcia, dzięki którym będą mogli poszerzać swoje pasje i zainteresowania – jest to więc szansa na rozwój dla każdego, bez względu na miejsce zamieszkania! W każdej dziedzinie można się samodzielnie dokształcać, nawet w sporcie, natomiast współczesne platformy e-learningowe oferują pracę nad różnymi ciekawymi i przyszłościowymi umiejętnościami, takimi jak np. szybkie czytanie, skuteczne zapamiętywanie i koncentracja czy stymulacja rozwojowa obu półkul mózgowych.
- Indywidualne podejście
Dzięki edukacji zdalnej można ćwiczyć różne umiejętności, ale ważne jest, aby mieć w sobie chęć i samodyscyplinę, ponieważ tylko dzięki rzetelnej i systematycznej pracy można osiągnąć sukces. Nauka z domu, traktowana jako samokształcenie, a nie przykry obowiązek, często już sama w sobie bywa motywacją do działania. Zdarza się jednak, że kursantom potrzebna jest dodatkowa pomoc. Nowoczesne platformy e-learningowe wyróżniają się indywidualnym podejściem do ucznia – dobór odpowiednich materiałów edukacyjnych i skutecznych metod pracy uzależniony jest od potrzeb i możliwości ucznia. Podczas dodatkowych zajęć grupowych często brakuje czasu na to, aby dobrze zaopiekować wszystkich uczniów, każdemu wyjaśnić niezrozumiałe treści i dobrać jeden skuteczny dla wszystkich sposób prowadzenia zajęć. Wiele zdalnych kursów natomiast oferuje pomoc osoby kompetentnej w danej dziedzinie, z którą można się kontaktować w razie problemów lub pytań. Warto też pamiętać o tym, że elektronika jest mądra i platformy wyposażone są w systemy przypominające o odbyciu zajęć czy korygujące błędy, dzięki czemu nauka ma szansę przynieść oczekiwane rezultaty.
Po analizie wielu różnych aspektów e-learningu widać, że taka forma nauki ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, a co najważniejsze – jest dostosowana do obecnych realiów życia i pokazuje jak mądrze można wykorzystać wszechobecną elektronikę. Warto samemu przekonać się, na czym polega takie współczesne nauczanie domowe i jak wiele możliwości może ono dostarczyć.